Alışveriş Çantanızda Ürün Bulunmamaktadır

Teslimat Sipariş İptali

Sipariş onayını aldığınız anda tarafımızdan size bir e-posta gönderilir ve sipariş kaydınız bize ulaşır. ikizimveben.com sevkiyat birimine sipariş kaydınız ulaştığı andan itibaren taahhüt edilen süre içerisinde ürünleriniz hazırlanır ve kargo firmasına teslim edilir. Saat 15:00'e kadar verilen siparişler iş günlerinde aynı gün içerisinde kargoya teslim edilir. ikizimveben.com'da yer alan tüm ürünler aynı gün içinde stoktan doğrudan sevk edilmektedir. Kargo firmalarında yaşanabilecek gecikme ve sorunlardan dolayı SATICI sorumlu tutulamaz. Hafta sonları sevkiyat yapılmamaktadır. Saat 15:00'e kadar verilen siparişler aynı gün kargoya verilip bulunduğunuz ilin mesafesine göre 1-4 iş günü arasında teslim edilmektedir. Siparişinizin durumunu "Sipariş Takibi" sayfasından görebilirsiniz.
 
Teslimat sırasında adreste bulunmamanız durumunda bir "Ziyaret Notu" bırakılacaktır. Bu durumda siparişinizi 3 gün içinde bulunduğu kargo şubesinden sizin teslim almanız gerekmektedir.
Kargo görevlisi ürünü size veya belirttiğiniz kişiye teslim ederken kimlik belgesi veya ehliyet isteyecektir. Bu sebeple sizin veya teslim alacak kişinin yanında kimlik belgesi veya ehliyetinin bulunması gerekmektedir. Ürünü teslim aldığınız paketi kargo görevlisinin yanında açıp, siparişinizi kontrol ediniz. Her hangi bir yanlışlık veya eksiklik gördüğünüz takdirde derhal bizimle irtibata geçiniz ve kargo teslim tutanağı doldurarak paketi kabul etmeyiniz.
Kargoda ürünün eksik çıkması durumunda bizi arayarak veya mail yoluyla irtibata geçerseniz sorununuz en kısa zamanda çözülür ve size geri dönüş yapılır.
 
Teslimatla ilgili önemli bilgiler:
• Gönderilen koli/paketinizde herhangi bir hasar, eziklik, ıslaklık gibi normal olmayan bir durum varsa lütfen gönderiyi teslim almayın. Kargo bize geri dönecek ve gerekli işlem yapılacaktır.
• Kargonuzu teslim aldıktan sonra kargo yetkilisiyle birlikte açıp kontrol edebilirsiniz. Siparişinizdeki bazı ürünlerin eksik ve/veya hasarlı olduğunu görürseniz kargo yetkilisinden tutanak hazırlamasını talep ediniz.
• Kargo yetkilisinin tanıklığında ilk teslim anında hazırlanan tutanaklar, eksik ve hasar bildirimlerinin ortaya çıkarılmasında çok önemlidir. Kargoyu teslim aldıktan saatler sonra yapılan eksik ve/veya hasar bildirimleri tutanak olmadığı için ya da ilk teslim anında hazırlanmadığı için incelemeye bağlı olarak reddedilebilir.
• Kargo teslimatında sorun yaşarsanız lütfen en kısa zamanda bize haber veriniz.
• Siparişinizdeki ürün/ürünleri herhangi bir nedenle iade edebilmeniz için ürünün orijinal ambalajında muhafaza edilmesi, tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle eksiksiz bir şekilde, fiziksel hasar görmeden geri verilmesi gerektiğini unutmayın.

SİPARİŞ İPTALİ:

Sipariş iptal talebinizi e-posta (info@fibercom.com) ile iletebilir veya destek hattımızı 0216-6931200 hafta içi çalışma saatleri içinde (09:30-17:00) arayarak iletebilirsiniz.
Siparişinizin kargoya teslim edilmiş olması halinde ise İADE ŞARTLARI'nda belirtilen süreçler geçerli olacaktır.
Sipariş iptali talebiniz tarafımızdan onaylandıktan sonra siparişinizin ödemesi kredi kartınıza iade edilecektir. Geri ödemeler banka iç süreçlerine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip etmenizi rica ederiz. ALICI, olası gecikmeler için SATICI’nın herhangi bir şekilde müdahalede bulunmasının ve sorumluluk üstlenmesinin mümkün olamayacağını şimdiden kabul eder.